Aktuality

Ježíškova vnoučata v centru

Centrum se do akce Ježíškova vnoučata zapojilo již v roce 2018 a od tohoto roku jsme každoročně součástí projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, jehož hlavním vrcholem je předvánoční sbírka. Na webu jeziskovavnoucata.cz mají lidé každý rok, vždy od poloviny listopadu, možnost vybírat si z tisíců přání seniorů, která následně plní.

Vznik Ježíškových vnoučat

Ježíškova vnoučata založila Olga Štrejbarová v roce 2016 v Jihlavě. Právě tam tehdy pracovala jako redaktorka Českého rozhlasu. Po návratu z natáčení v domově důchodců se rozhodla přinést do těchto zařízení více radosti a života. Směr, název a cíl projektu věděla okamžitě. Zbývalo jen oslovit domovy s nabídkou splnění přání jejich klientů. Sama nevěděla, jestli vše dobře dopadne. Věřila v dobrá srdce lidí. Pustila se chvíli před Vánoci do práce a během prvního ročníku se za pomoci kamarádů, dobrovolníků a dárců podařilo splnit skrze facebookovou skupinu Ježíškova vnoučata zhruba šest stovek přání seniorům v domovech na Vysočině, Brně nebo Lysé nad Labem. Hned první rok tak bylo jasné, že  Ježíškova vnoučata mají šanci na život. Že mají šanci změnit tisíce životů starých lidí. 

Ježíškova vnoučata v Centru Pohoda

Aby projekt sloužil dobré věci, je podmínkou při zadávání přání, aby se skutečně jednalo o osamělé seniory, nebo ty, kteří nemají téměř žádný kontakt se svými rodinnými příslušníky. Na základě těchto pravidel bylo v centru zaevidováno celkem 30 přání našich uživatelů, z toho 28 individuálních a 2 pro skupinové aktivity s uživateli. Všechna přání byla dárci velmi rychle rezervována a poté postupně splněna

Předání dárků:

Letošní dárky od Ježíškových vnoučat byly stejně jako v loňském roce předány všem uživatelům osobně na jejich pokojích v předvánočních dnech 21. až 23. 12. Většinu obdarovaných seniorů i letos při předávání balíčků od Ježíškových vnoučat opět potěšila laskavost a pozornost dárců a svoji radost dávali najevo i při předčítání jejich vánočních přání, které jim zprostředkovaly aktivizační pracovnice. Některá původně vyslovená přání k letošním Ježíškovým vnoučatům byla spojena se zdravím seniorů, kteří si přáli hlavně ulevit od bolesti. Proto chtěli dárce poprosit o bylinkové masti, krémy apod. Bohužel, splnění těchto přání zpřísněná pravidla projektu Ježíškova vnoučata neumožnila. Díky spolupráci s Městem Bruntál, konkr. prostřednictvím Městského informačního centra a Ing. Pavlíny Konečné se i toto podařilo splnit a uživatelé dostali všechno, co si přáli za což jim patří náš dík.

Závěrem musíme konstatovat, že i v letošním roce si velmi vážíme laskavosti a dobroty všech dárců a touto cestou jim upřímně děkujeme.